Porady

Praca w chłodni – jak się ubrać?

Specyficzne warunki pracy wymagają specjalnej odzieży ochronnej dostosowanej do potrzeb pracownika i zapewniających mu bezpieczeństwo oraz komfort. Wykonywanie obowiązków służbowych w niskich temperaturach, np. w chłodni lub mroźni wymaga wyposażenia go w ubrania umożliwiające mu realizację zadań bez obawy o zdrowie i życie.

Przepisy BHP mają zapewnić każdemu, kto pracuje w tak ekstremalnych warunkach, dostęp do środków ochrony osobistej, dzięki którym będzie mógł on ochronić się przed chłodem. Kolekcja odzieży Tempex stanowi odpowiedź na rosnące zainteresowanie Klientów produktami wysokiej jakości, których można używać w zakładach pracy funkcjonujących w sektorze chłodniczym i spożywczym. W niektórych pomieszczeniach, gdzie w niskiej temperaturze przechowywana jest żywność, konieczne jest noszenie ocieplanego ubrania roboczego – kurtek, butów ochronnych z metalowym noskiem, rękawic itp. Jednocześnie należy zadbać o to, aby zapewnić pracownikom dopasowane, wytrzymałe i niezniszczone ubrania, ponieważ tylko w ten sposób można uniknąć niepożądanych wypadków w miejscu pracy.

Dla pracowników zatrudnionych w mroźni ważne jest to, aby taka odzież umożliwiała normalną pracę nawet w -49 stopniach Celsjusza. Także osoby pracujące w chłodniach muszą zadbać o to, aby nie zmarznąć podczas swojej zmiany. W tym celu otrzymują od pracodawcy ciepłe ubrania gwarantujące komfort termiczny w temperaturach poniżej 8 stopni Celsjusza.

Tempex jest producentem kurtek, spodni, płaszczy i kombinezonów dla pracowników fizycznych wykonujących czynności w niskiej temperaturze, a także kamizelek, bielizny i butów dla tych osób. Każdy produkt jest ocieplony specjalną izolacją i ma oznaczenie wskazujące na warunki, w których powinien być używany (np. w umiarkowanym chłodzie).

W naszym sklepie można kupić następujące serie produktów:

  • Classic do mroźni i Classic do chłodni: kurtki, spodnie, płaszcze i kombinezony;
  • Comfort do mroźni i Comfort do chłodni: kurtki, spodnie, płaszcze i kombinezony;
  • Hygiene do mroźni i Hygiene do chłodni: kurtki, płaszcze i spodnie;
  • bieliznę do mroźni i chłodni,
  • buty.

Wskazówki użytkowania odzieży ochronnej

W każdym przypadku wybór odpowiedniej dla pracownika odzieży roboczej musi wynikać z analizy zagrożeń występujących w przedsiębiorstwie. Wyborem powinna zająć się przeszkolona osoba odpowiedzialna za bezpieczeństwo w organizacji. Użytkownik musi mieć zapewnioną maksymalną ochronę w warunkach umożliwiających mu bezpieczne wykonywanie wszystkich czynności zawodowych. Oznacza to, że ubrania nie powinny być zbyt ciasne ani zbyt obszerne. Dopasowanie do sylwetki można zweryfikować na podstawie informacji zawartych w oznakowaniu produktów.

Konieczne jest sprawdzenie za każdym razem, gdy użytkownik ma założyć taką odzież, czy nie nosi ona śladów zniszczenia lub nadmiernego zużycia wpływających na utratę przez nią funkcji ochronnej. Należy zauważyć, że na jej użyteczność wpływają liczne czynniki, np. zabrudzenia, niewłaściwe pranie i pielęgnacja, stopień zużycia, sposób noszenia i niestosowanie się do zaleceń dotyczących łączenia poszczególnych części stroju roboczego.

Z pewnością wskazaniem do wymiany ubrania na nowe jest przerwanie materiału w wyniku oddziaływania czynników mechanicznych (przetarcie, pęknięcie, dziura). Także zanieczyszczenie środkiem chemicznym wymaga jego wymiany, ponieważ istnieje duże prawdopodobieństwo, że utraciło ono funkcje zabezpieczające.

Pracownik mroźni i chłodni musi chronić dolną i górną część ciała, szyję, ramiona i nogi. Jeśli niektóre miejsca pozostaną odsłonięte, istnieje bardzo duże ryzyko zagrożenia zdrowia i życia. W związku z tym ważne jest przestrzeganie zasad kompletowania takiego stroju. Zgodnie z zaleceniami producenta, wszystkie elementy powinny być zapięte i dopasowane, a odzież musi nachodzić na siebie. Oznacza to, że kurtkę należy nosić ze spodniami do pasa albo z ogrodniczkami, aby zapewnić osłonięcie pleców i brzucha. Do kurtki sięgającej pasa można zakładać również ogrodniczki. Najpewniejszą ochronę gwarantuje natomiast jednoczęściowy kombinezon, ponieważ zakrywa on całą sylwetkę pracownika oprócz stóp i głowy. Dobre rozwiązanie stanowi też płaszcz ze spodniami do pasa lub z ogrodniczkami. Osoby pracujące w mroźniach i chłodniach, miejscach, gdzie panuje niska temperatura, mogą też zakładać podkoszulek polarowy z długim rękawem, który dostępny jest na stronie ze spodniami do pasa i kurtką albo koszulę z ogrodniczkami wraz z kurtką bądź bluzą. Na odzież ochronną nie można zakładać innych ubrań ani środków ochrony indywidualnej, które spowodowałyby ograniczenie jej działania.

Istnieje kilka ważnych wskazówek dotyczących sposobu noszenia odzieży ochronnej:

  • skóra nie może mieć kontaktu w żadnym miejscu z zanieczyszczonym albo zabrudzonym ubraniem,
  • górne elementy odzieży muszą być wysoko zapięte,
  • jeśli ubranie ma zbędny (nieużywany) kaptur, należy go zrolować albo odpiąć, a jeśli jest to niemożliwe, należy je za każdym razem zakładać,
  • kieszenie mające patki muszą być zawsze zamknięte,
  • ciasno zapięte muszą być wszystkie zapięcia przy końcówkach rękawów oraz nogawek (niedozwolone jest ich podwijanie bądź wywijanie),
  • należy zakrywać metalowe elementy ubrania.

Stosowanie się do tych zaleceń maksymalnie zwiększy poziom ochrony w miejscu pracy.

Zapewnienie właściwej ochrony pracownikom to proces wymagający dużego zaangażowania czasu i kapitału, lecz raz kupione środki ochronne dobrej jakości gwarantują, że osoby te będą odpowiednio chronione przed zagrożeniami występującymi w przedsiębiorstwie. Każdy właściciel firmy musi rozpocząć proces zakupowy od analizy zagrożeń, które mogą pojawić się podczas wykonywania przez zatrudnionych ich zadań. Dzięki temu dobrane zostaną takie środki ochrony osobistej, które zapobiegną wielu niebezpiecznym wypadkom.

Przestrzegając wytycznych producenta i zaleceń dotyczących użytkowania oraz pielęgnacji zyskuje się produkt wysokiej jakości o bardzo dużej trwałości i odporności na zużycie. Ważne jest stałe monitorowanie stanu odzieży używanej w miejscu pracy i natychmiastowe wymienianie jej na nową w przypadku stwierdzenia jakichkolwiek nieprawidłowości, np. dziur, przetarć czy zepsutego zamka.